- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Abstrakcyjny
Rak pęcherza moczowego (UBC) jest jednym z najczęstszych nowotworów: u 1 na 26 mężczyzn i 1 na 80 kobiet na całym świecie rozwija się w ciągu całego życia. Co więcej, jest to choroba, która dotyka głównie osoby starsze i staje się poważnym problemem zdrowotnym, ponieważ populacja osób starszych stale rośnie. Pomimo szybkiego rozwoju nauk medycznych, pięcioletni wskaźnik przeżycia utrzymuje się na poziomie około 75% od lat 90. XX wieku, a FDA nie zatwierdziła żadnych nowych leków na UBC w ciągu ostatnich 10 lat. Ponadto u większości pacjentów po zdiagnozowaniu często występuje nawrót choroby i zła jakość życia. Dlatego w celu rozwiązania niezaspokojonych potrzeb metodami alternatywnymi, przedstawiamy nasze kliniczne przypadki UBC, w których zaobserwowaliśmy wybitne wyniki, w tym zapobieganie regresji i nawrotom wyłącznie poprzez Tradycyjną Koreańską Medycynę, taką jak (1) terapia ziołowa, (2) akupunktura, (3) farmakopunktura i terapia za pomocą igły, (4) moxibustion, i (5) terapia bańkami. Z naszego doświadczenia wynika, że multimodalne strategie na rzecz synergistycznej skuteczności są bardziej skuteczne niż pojedyncze leczenie medycyny koreańskiej. Mamy nadzieję, że zachęci to do zbadania skuteczności leczenia medycyną koreańską w badaniach klinicznych u pacjentów z UBC.
1. Wstęp
Rak pęcherza moczowego (UBC) jest powszechną chorobą, na którą na całym świecie przypada ponad 12 milionów nowych przypadków rocznie, co plasuje go na dziewiątym miejscu w skali światowej na raka [ 1 ]. UBC występuje najczęściej u osób starszych: mediana wieku w chwili rozpoznania wynosi 69 lat dla mężczyzn i 71 lat dla kobiet w USA [ 2 ]. Jest zatem prawdopodobne, że stanie się większym problemem zdrowotnym, gdy starzenie się społeczeństwa wzrośnie na całym świecie [ 3 ]. Do tej pory chirurgiczna resekcja guza była najlepszym leczeniem, ale około 70% pacjentów doświadcza późniejszego nawrotu, często w innych lokalizacjach niż pierwotny guz [ 4]. Po wielokrotnych resekcjach guz zwykle staje się bardziej agresywny, a pacjenci będą ostatecznie zobowiązani do radykalnej cystektomii. Przez resztę życia muszą znosić cierpienie bez pęcherza moczowego [ 5 ].
Dlatego remisja UBC bez resekcji chirurgicznej i przedłużenie okresu nawrotu są celami w leczeniu UBC. Na podstawie własnych doświadczeń klinicznych z ogólnej praktyki medycyny koreańskiej (KM) sugerujemy tutaj, że KM może być korzystny w osiąganiu tych celów. Stan UBC można interpretować zgodnie z kategoriami „溺 血” (krwiomocz), „血淋” (stranguria krwi) i „ 閉 閉 ” (niedrożność przepływu moczu), jak napisano w książkach Tradycyjnej Medycyny Azjatyckiej [ 6 , 7 ]. W Chinach po raz pierwszy opublikowano niedawno wytyczne dotyczące praktyki klinicznej dotyczące różnych nowotworów, w tym UBC, oparte na integracji medycyny zachodniej i tradycyjnej medycyny chińskiej (TCM) [ 7].]. Zastosowanie TCM bez medycyny zachodniej jest oferowane wyłącznie w celu wsparcia pacjentów, którzy nie przeszli chemioterapii lub są w stanie zbyt złym, aby otrzymać leczenie zachodnie. Koreański system medyczny różni się jednak pod tym względem od Chin tym, że Korea całkowicie dokonała dualizacji medycyny koreańskiej i medycyny zachodniej [ 8 ]. Dlatego spektrum KM jest szersze niż TCM i może być potencjalną opcją w leczeniu leczniczym, na przykład u pacjentów oczekujących resekcji chirurgicznej. W tym artykule przedstawiamy multimodalne leczenie KM i kilka zaległych przypadków UBC.
2. Metody medycyny koreańskiej przeciw rakowi pęcherza (KMBC)
2.1 Terapia ziołowa
Podręcznik KM, Donguibogam, mówi, że mocz zgromadzony w pęcherzu można wydalać jedynie poprzez transformację „氣” (Qi) [ 6 ]. W ciele cyrkulacja płynu jest dokonywana przez Qi, która jest zapisana jako „水” (Woda), przy czym Qi jest uważana za rodzica Wody (syna). „肺” (płuca) są głównym organem zaangażowanym w kontrolowanie „水道” (dróg wodnych), takim jak naczynia, które dostarczają mocz do pęcherza. Jako takie problemy z oddawaniem moczu związane z pęcherzem można rozwiązać za pomocą Qi w płucach. Niedobór Qi powoduje obezwładnienie przepływu w drogach wodnych i można go poprawić poprzez zwiększenie Qi w płucach. Sugerowano , że lek ziołowy „ 生脈散 ” (Saeng-Maek-San, SMS) w „Wewnętrznych elementach ciała część I” w Donguibogam poprawia niedobór Qi w płucach [ 6]. Na podstawie tego tła wybrano SMS składający się z Liriopis Tuber (bulwa Liriope platyphylla , Liliaceae), Żeń-szenia Radix (korzeń Panax ginseng ) i Schisandrae Fructus (owoc Schisandra chinensis ) jako główny wywar ziołowy i przepisywany pacjentom z UBC. W zależności od statusu pacjentów dodano zioła, takie jak Astragali Radix (korzeń Astragalus membranaceus ) i Oldenlandia diffusa , aby poprawić poziomy energii i zwiększyć działanie przeciwnowotworowe. Te leki ziołowe, „猪苓湯”(Jeoryengtang) lub„ 八 正 散 ”(Paljeongsan) podawano również niektórym pacjentom w celu opanowania objawów dolnych dróg moczowych. W przypadku krwiomoczu dodano zioła, takie jak Rehmanniae Radix (korzeń Rehmannia glutinosa ), węzeł kłącza Lotosu i Pyłek Typhae. Wywar przygotowano z mieszaniny posiekanych surowych ziół, które ekstrahowano dwukrotnie w wodzie o temperaturze 100 ° C przez 4 godziny. Jakość ziół została przetestowana zgodnie z Koreańską Agencją ds. Żywności i Leków (K-FDA). Trzy razy dziennie przepisywano doustnie 100 ml wywaru.
2.2 Akupunktura
Leczenie akupunktury opiera się również na teorii akupunktury w Donguibogam. Pobudzając punkty za pomocą igły, pomaga Qi harmonijnie krążyć w ciele poprzez równoważenie „陰” (Yin) i „陽” (Yang). Skórę oczyszczono alkoholem przed każdym wprowadzeniem. Igły do akupunktury (stal nierdzewna, jednorazowego użytku, sterylne i jednorazowe, o długości 0,25 × 30 mm; DongBang Acupuncture, Inc., Korea) wprowadzono prostopadle. Głównymi punktami akupunktury są LI04, LR03, KI03, SP09, CV3, CV4, ST29, BL22, BL23, BL32, BL40 i BL52, przy czym lokalizacja każdego z nich oparta jest na standardach WHO. Punkty akupunkturowe BL65 i BL67 zostały również dodane w przypadku objawów moczowych, takich jak częste i bolesne oddawanie moczu, a BL17, SP06 i SP10 zostały dodane w przypadkach krwiomoczu zależnego od objawów dolnych dróg moczowych. Stymulacja akupunktury powinna sprawić, że pacjenci odczują nudne lub obolałe uczucie znane jako „得 氣” (De Qi). Lokalizacje CV3 i CV4 anatomicznie przylegające do pęcherza są szczególnie uważane, aby nie dopuścić do przebicia pęcherza. Zaleca się, aby procedurę dotyczącą tych punktów przeprowadzić po oddaniu moczu. Zabiegi akupunktury należy wykonywać przez co najmniej 3 sesje tygodniowo, trwające 20–25 minut.
2.3 Farmakopunktura i igłowanie
Farmakopunktura to zabieg polegający na wstrzykiwaniu ekstraktów ziołowych leków do akupunktów w celu wzmocnienia mechanicznego i chemicznego działania akupunktury i ziołolecznictwa. „Zioła część VII” w Donguibogam mówią, że Nidus Vespae jest nietoksyczny i leczy trudności w oddawaniu moczu i uporczywe ropnie, przy czym te ostatnie są zewnętrzne [ 6 ]. Nidus Vespae roztwór pharmacopuncture otrzymano przez wytyczne preparatu pharmacopuncture na niestacjonarnym obiektu spotkania koreański Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP) K normy [ 9 ]. Końcowy roztwór przechowywano w 4 ° C. Nidus Vespae leczenie pharmacopuncture prowadzono stosując 30-gauge jałowych strzykawek (BD ultradrobnej ™Igła, USA). Po jałowym przygotowaniu skóry wybrane wyżej punkty akupunkturowe stymulowano prostopadłym podskórnym zastrzykiem na głębokość 0,5 do 1,0 cm za pomocą 0,1 do 0,2 ml roztworu. Leczenie można podawać dwa razy w tygodniu przez sześć miesięcy, a leczenie podtrzymujące co tydzień. Terapię osadzania określa się również jako terapię wprowadzaniem nici leczniczej w celu wydłużenia czasu trwania stymulacji w punktach połączenia. Zastosowano nieszkodliwe nici katgutowe (Miracu ™ , DongBang Acupuncture, Inc., Korea). Terapię polegającą na wbiciu igły przeprowadzono także w kilku wyżej wymienionych punktach, w zależności od statusu pacjentów, zgodnie z ogólnymi protokołami [ 10 ]. Można go podawać raz w dwutygodniowych odstępach przez sześć sesji.
2.4 Moxibustion
Moxibustion ma również na celu pobudzenie krążenia Qi poprzez podgrzewanie acupunktów poprzez spalanie moksy wytwarzanej z suszonej bielicy ( Artemisia argyi ). Wykorzystanie moxibustionu można podzielić na dwie metody, bezpośrednią i pośrednią ixibustion, zależnie odpowiednio od tego, czy moksa ma bezpośredni kontakt ze skórą, czy nie [ 11]. Bezpośrednia moxibustion jest bardziej skuteczna niż metoda pośrednia, ale powoduje oparzenia skóry. Pacjenci z cukrzycą lub obrzękami powinni otrzymywać moxibustion tylko pod ścisłą kontrolą lekarza KM. Punkty utleniania obejmują siedem lokalnych punktów akupunkturowych CV2, CV3, CV4, CV12, BL13, BL23 i BL28 wpływających na anatomiczny pęcherz i południk pęcherza. Leczenie należy przeprowadzić po sterylizacji powierzchni skóry w punktach połączenia i podawać przez co najmniej 3 sesje tygodniowo. Opatrunek z miejscowymi środkami leczniczymi zawierającymi powidon może pomóc przywrócić oparzenia skóry.
2.5 Terapia Bańkami
Terapia bańkami pomaga również w krążeniu Qi poprzez miejscowe ssanie wytworzone na skórze. Można go podzielić na dwie metody, bańki na mokro i bańki na sucho, w zależności, odpowiednio, od tego, czy niewielka ilość krwi została pobrana próżniowo czy nie [ 12 ]. Terapia na mokro jest bardziej skuteczna niż na sucho, ale istnieje ryzyko infekcji z powodu obrażeń skóry. Prawidłowa sterylizacja jest niezbędna przed przeprowadzeniem procedury i należy używać tylko jednorazowych kubków. Punkty leczenia znajdują się dwustronnie w BL23, BL27, BL28, ST28 i ST29. Użyliśmy jednorazowych kubków 40 cm3 (DongBang Acupuncture, Inc., Korea) i jednorazowych nakrętek do autolancetów. Zalecano jedną lub dwie sesje bańki tygodniowo.
3. Przypadki UBC
3.1 Regresja UBC Oczekiwanie na resekcję chirurgiczną
Sprawy są następujące:
- 59-letni Azjata, u którego wystąpił krwiomocz, został zidentyfikowany z dwiema masami w dystalnym prawym moczowodzie i pęcherzu za pomocą tomografii komputerowej i cystoskopii w maju 2015 r. (Ryc. 1 (a) i 1 (b) ). Resekcję chirurgiczną zaplanowano na miesiąc później. W oczekiwaniu na operację otrzymał leczenie KMBC przez 38 dni. Ureteroneocystostomię wykonano w czerwcu 2015 r., A brodawkowaty rak urotelialny potwierdzono patologicznie poprzez inwazję w podnabłonkową tkankę łączną (pT1) i wysoki stopień (Gr 2). Jednak nie udało się znaleźć drugiej masy pęcherza, która została zaplanowana do usunięcia przezcewkowo ( ryc. 1 (c) ). Żaden UBC nie został znaleziony do ostatniej wizyty kontrolnej (październik 2015 r.).W lewym górnym rogu tomografia komputerowa (a) wykazała raka brodawkowatego urotelialnego w dystalnej prawej moczowodzie, a początkowa cystoskopia (b) znalazła inną masę w pęcherzu moczowym (maj 2015 r.). Po leczeniu wyłącznie koreańską medycyną, cystoskopia kontrolna (cid) odpowiednio w czerwcu i sierpniu 2015 r. Wykazała całkowitą remisję.
- 37-letniego Azjata zdiagnozowano brodawkowatego raka urotelialnego w czerwcu 2013 r. W styczniu 2015 r. W jego przedniej i tylnej ścianie pęcherza stwierdzono wiele mas. Zalecono przezcewkową resekcję guza pęcherza moczowego (TURBT), ale opóźnił ją ponieważ bał się częstego nawrotu UBC pomimo resekcji. Leczenie KMBC rozpoczęto od stycznia 2015 r. Po samym leczeniu KMBC w czerwcu 2015 r. Przeprowadzono cystoskopię, co wykazało, że mniejsze masy zniknęły, a większe masy zmniejszyły się w porównaniu z poprzednimi 5 miesiącami.
3.2 Często nawracający etap pT2NxM0
71-letniej Azjatce z historią medyczną nadciśnienia i cukrzycy, u której występowała częstość oddawania moczu i oddawanie moczu w nocy, zdiagnozowano raka urotelialnego z pT1 w maju 2013 r. Przeprowadzono TURBT, a następnie leczenie szczepionką Bacillus Calmette-Guérin (BCG) . Następnie trzykrotnie otrzymała TURBT przeciwko nawracającemu UBC w sierpniu 2013 r., Listopadzie 2013 r. I marcu 2014 r. W końcu potwierdzono patologiczny etap T2 i wysoki stopień (Gr 3) po inwazji na podnabłonkową tkankę łączną i muskularis propria, składnik mikropapilarny ( 50%) i wystąpiła inwazja limfatyczna. Z tego powodu zalecono jej cystektomię ze względu na postęp choroby. Po rozważeniu jakości życia, jaką miałaby bez pęcherza do końca życia, postanowiła rozpocząć leczenie KMBC od marca 2014 r. Po samym leczeniu KMBC cystoskopię wykonywano co 3 miesiące i nie stwierdzono nawracającego UBC aż do ostatniej wizyty kontrolnej (wrzesień 2015 r.). Jej okres przeżycia bez choroby (DFS) wynosi ponad 18 miesięcy, co jest wyjątkowo długim okresem w porównaniu z jej wcześniejszą częstotliwością nawrotów co 3 miesiące i inwazją mięśni.
3.3 Gruczolakorak ze stopniem pT1N0M0
58-letnia Azjatka, która przez kilka lat pracowała jako malarz w stoczni stoczniowej, cierpiała na krwiomocz. Otrzymała TURBT i zdiagnozowano u niej raka gruczołowego z pT1N0M0 w marcu 2011 r. Niestety jej UBC powróciła 4 miesiące później i przeprowadzono TURBT, ujawniając tę samą diagnozę, gruczolakoraka ze stadium pT1. Aby zapobiec nawrotowi nowotworu, postanowiła rozpocząć leczenie KMBC od października 2011 r. Po samym leczeniu KMBC cystoskopię wykonywano co 3 miesiące i nie stwierdzono nawracającego UBC do ostatniej wizyty kontrolnej (listopad 2014 r.) . Jej DFS trwa ponad 3 lata, co jest bardzo długie, biorąc pod uwagę, że jej UBC jest gruczolakorakiem, który powrócił w ciągu 4 miesięcy ze złym rokowaniem w porównaniu z rakiem urotelialnym.
3.4 Często nawracający etap pTaN0M0
Sprawy są następujące:
- 53-letni Azjata z przeszłością niespecyficzną historią medyczną prezentował częstość oddawania moczu, pilność i nokturię. Otrzymał TURBT i zdiagnozowano u niego brodawkowatego raka urotelialnego z pTa i niskim stopniem złośliwości (Gr 1) w styczniu 2010 r. Następnie zastosowano leczenie szczepionką BCG. Otrzymał jednak TURBT osiem razy przeciwko ponownemu wystąpieniu UBC do października 2014 r. W końcu stopień patologiczny wzrósł do Gr 2, a jego UBC wznowił trzykrotnie w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Po zmeczeniu często nawracającego guza postanowił rozpocząć leczenie KMBC od października 2014 r. Po samym leczeniu KMBC cystoskopię wykonywano co 3 miesiące i nie stwierdzono nawracającego UBC do ostatniej wizyty kontrolnej (wrzesień 2015 r. ). Jego DFS wynosi około 12 miesięcy, który jest długi w porównaniu z jego częstym nawrotem w odstępach 6-miesięcznych. Ponadto inne objawy związane z moczem, takie jak bolesne i częste oddawanie moczu, uległy poprawie po leczeniu KMBC.
- 39-letni azjatycki mężczyzna z przeszłym niespecyficznym wywiadem medycznym z krwiomoczem i po otrzymaniu TURBT zdiagnozowano brodawkowatego raka urotelialnego z pTa i Gr 2 w kwietniu 2013 r. Następnie otrzymał dwa razy TURBT przeciwko nawracającemu UBC w styczniu 2014 r. I maju 2014 r. Jego choroba postępowała wraz z liczbą (4 ← 1), a obszar UBC poszerzył się i rozszerzył na cały pęcherz. Z obawy przed często nawracającym guzem postanowił rozpocząć leczenie KMBC od czerwca 2014 r. Tylko po leczeniu KMBC cystoskopia była przeprowadzana co 3 miesiące i nie ujawniła żadnego nawracającego UBC aż do ostatniej wizyty kontrolnej (październik 2015 r. ). Jego DFS wynosi około 17 miesięcy, co jest długim czasem w porównaniu z jego częstym nawrotem i postępem choroby.
4. Dyskusje
Rak jest bardzo złożoną chorobą, charakteryzującą się utrzymującą się sygnalizacją proliferacyjną, unikaniem supresorów wzrostu, odpornością na śmierć komórek, replikacyjną nieśmiertelnością, indukcją angiogenezy oraz aktywacją inwazji i przerzutów [ 13 , 14 ]. Oprócz samych komórek nowotworowych, odkryto także, że kluczowe aspekty mikrośrodowiska guza, takie jak komórki zrębu lub komórki odpornościowe, odgrywają kluczową rolę w powstawaniu nowotworów [ 14 ]. Z tych powodów zachodnia strategia leczenia polegająca na skupianiu i ukierunkowaniu tylko na komórki rakowe może mieć wiele ograniczeń [ 15]. Dlatego wielowymiarowe podejście terapeutyczne jest odpowiednią strategią zajmującą się biologiczną złożonością rozwoju raka i taką, którą można ewentualnie zrealizować za pomocą substancji botanicznych poprzez synergiczne oddziaływanie lub efekty wieloczynnikowe między różnymi związkami obecnymi w ekstraktach ziołowych [ 16 , 17 ]. Ostatnio złożona ziołowa formuła KM opracowana w celu holistycznego modulowania fizjologicznych / patologicznych sieci danej osoby może działać jako plan nowej generacji medycyny opartej na zintegrowanej medycynie sieciowej [ 18 ].
W leczeniu KMBC głównym lekiem ziołowym jest SMS ( 生脈散 ), co dosłownie oznacza pobudzenie (生) energii (脈) w naszym ciele, co jest interpretowane jako zdolność do wzmocnienia funkcji odpornościowej. Udowodniono naukowo, że zwiększa poziom czynnika martwicy nowotworów - (TNF -) a i interleukiny - (IL - 6), zwiększając aktywność immunologiczną w tymocytach i splenocytach, a także zwiększając aktywność fagocytarną makrofagów [ 19 , 20 ]. Kilka badań dotyczących bezpośredniego działania przeciwko UBC sugeruje, że homogeniczny polisacharyd z żeń-szenia Panaxwykazywał silne działanie antyproliferacyjne i antymetastatyczne w ludzkich komórkach pęcherza T24, a ginsenozyd Rg3 hamował proliferację EJ (komórek raka przejściowych komórek pęcherza ludzkiego) poprzez indukcję apoptozy [ 21 , 22 ]. Dodatkowo leczenie preparatem Liriope platyphylla znacząco hamowało proliferację MCF-7 (komórki raka piersi) i Huh-7 (komórki raka wątroby) poprzez indukowanie szlaków apoptozy i autofagii [ 23 ]. DT-13, monomer saponiny z Liriope platyphylla , wykazał działanie antyangiogenne, w którym pośredniczy zmniejszenie czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF), receptora chemokin CC typu 5 (CCR5) i czynnika indukowanego hipoksją 1 α (HIF-1 α) [ 24 ]. Wykazano również, że schizandryna B, jeden z głównych lignanów dibenzocyklocyklooktadienowych obecnych w Schisandrae Fructus, ma działanie przeciwnowotworowe poprzez blokowanie inwazji i migracji komórek gruczolakoraka płuca A549 poprzez obniżenie ekspresji HIF-1, VEGF i metaloproteinazy macierzy (MMP) [ 25 ] Surowy ekstrakt z Schisandra chinensis ma niezwykły wpływ na oporność wielolekową w komórkach rakowych poprzez hamowanie funkcji i ekspresji P-glikoproteiny i kinazy białkowej C [ 26 ].
Nidus Vespae zastosowany zewnętrznie w punktach akupunkturalnych wykazuje eksperymentalnie zwiększenie wydzielania monocytów przez TNF- α i IL-6 oraz wytwarzanie IgG przez komórki B oraz promowanie fagocytozy komórek nowotworowych przez monocyty, efekt podobny do ziołowego remedium SMS [ 27 ] . Propolis (klej pszczeli), metabolizowana pszczoła żywiczna mieszanina Nidus Vespae , była stosowana od wieków jako środek leczniczy z powodu różnych efektów biologicznych, które zostały zatwierdzone jako przeciwdrobnoustrojowe, przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwcukrzycowe, dermatoprotekcyjne, przeciwalergiczne , przeczyszczające, immunomodulujące i przeciwnowotworowe [ 28 , 29]. Ostatnio sugerowano jako potencjalne źródło adiuwantów leków do leczenia raka pęcherza moczowego, ze względu na cytotoksyczność na ludzkie komórki raka pęcherza powierzchniowych, antyangiogenne efekty w raku pęcherza szczura i zapobiegawczego działanie przeciw powstawaniu raka pęcherza chemiczny [ 30 - 32 ]. Dlatego nasze wybitne przypadki kliniczne pokazujące regresję UBC lub zapobieganie nawrotom są udanymi przykładami wielokierunkowej strategii terapeutycznej, zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej, która wykazuje synergistyczną skuteczność kombinacji wieloekstrakcyjnych stosowanych obecnie w KM.
W Donguibogam „積聚” (Jeok-Chi) zostało opisane jako namacalna choroba o twardości, która jest dość podobna do guzów [ 6 ]. Zaobserwowano, że przeważnie rozwija się ona w wyniku stagnacji Qi, co interpretowane jest jako zlokalizowane stany niedotlenienia ze zmniejszonym miejscowym krążeniem krwi, które sprzyja zapaleniu i wzrostowi guza [ 33 , 34 ]. Stagnacja Qi została również odnotowana jako poprawiona przez stymulację akupunktów na południku w ciele, ponieważ układ południków w Tradycyjnej Medycynie Azjatyckiej jest ścieżką Qi [ 6 , 15 ]. Tradycyjnie stosuje się akupunkturę, moxibustion i bańki, aby stymulować punkty na południku dla przepływu Qi.
Wraz z postępem badań akupunktura stała się rozpoznawalna i stosowana jako leczenie uzupełniające u chorych na raka w leczeniu różnych objawów w krajach zachodnich ze względu na jej modulujący wpływ na układ nerwowy, hormonalny i immunologiczny [ 35 , 36 ]. Oprócz tego może zapewnić korzystny efekt w leczeniu przeciwnowotworowym poprzez promowanie IL-2, podtypów komórek T i komórek naturalnych zabójców u pacjentów z rakiem płuc [ 37 , 38 ]. Ostatnio wyjaśniono, że mechanizm przeciwnowotworowy w akupunkturze jest wynikiem sygnalizacji purynergicznej związanej z chorobami dolnych dróg moczowych, w tym UBC [ 39]. Potwierdzono, że leczenie raka pęcherza 5-trifosforanem adenozyny (ATP) jest skuteczne poprzez receptory kanałów jonowych P2X5 i P2X7 w modelach zwierzęcych i ludzkich liniach komórkowych, a także poprawiło objawy ogólnoustrojowe związane z zaawansowanym nowotworem złośliwym [ 40 ]. W świetle tego mechaniczna deformacja acupunktów na skórze przez akupunkturę, moxibustion i terapię bańką w zabiegach KMBC indukuje uwalnianie dużych ilości ATP z keratynocytów, fibroblastów i innych rodzajów komórek w skórze, co jest korzystne dla hamowanie UBC, a także objawy dolnych dróg moczowych [ 41 , 42 ].
Wiadomo, że punkty wybrane w leczeniu KMBC wpływają na ośrodek mikcji i przywspółczulne unerwienie układu moczowego [ 43 , 44 ]. Te miejsca wokół pępka, kości krzyżowej i nóg są zorganizowane segmentowo z pęcherzem, który jest unerwiony obwodowo przez nerwy współczulne pochodzące z T11-L2, a także nerwy przywspółczulne i somatyczne pochodzące z S2 – S4. Kilka badań klinicznych potwierdziło, że stymulacja tych punktów akupunkturowych łagodzi ból, objawy moczowe i jakość życia u pacjentów z nadaktywnym pęcherzem lub przewlekłym zapaleniem gruczołu krokowego / zespołem przewlekłego bólu miednicy (kategoria IIIB) [ 45 , 46]. W naszych przypadkach UBC zaobserwowano również poprawę, chociaż dolegliwości związane z oddawaniem moczu, takie jak częstotliwość, pilność i nocturia, nie mogły być ocenione przez oficjalne narzędzie oceny objawów.
Podsumowując, nasze doświadczenia kliniczne w praktyce ogólnej sugerują, że strategie multimodalne oparte na KM mogą być bezpiecznym i skutecznym leczeniem w leczeniu UBC. Wydaje się, że stanowią dobrą alternatywę w zapobieganiu nawrotowi UBC po chirurgicznej resekcji, biorąc pod uwagę, że około 70% pacjentów z UBC przechodzi w nawrót pomimo uzupełniającego BCG lub chemioterapii. W szczególności pierwsze dwa przypadki sugerują, że leczenie KMBC może być stosowane jako leczenie neoadjuwantowe lub alternatywa w stanie nieoperacyjnym. Do tego wniosku niezbędne są duże, dobrze zaprojektowane randomizowane badania kliniczne, ponieważ dowody kliniczne z naszego badania są niewystarczające. Należy jednak wziąć pod uwagę, że multimodalne leczenie KM w praktyce ogólnej utrudnia standaryzację i zaślepienie w badaniach klinicznych.
Podziękowanie
Autorzy chcieliby podziękować swoim pacjentom, którzy wyrazili zgodę na przedstawienie i opublikowanie ich przypadków.
Bibliografia
1. Ploeg M., Aben KKH, Kiemeney LA Obecne i przyszłe obciążenie rakiem pęcherza moczowego na świecie. World Journal of Urology . 2009; 27 (3): 289–293. doi: 10.1007 / s00345-009-0383-3. [ Artykuł wolny od PMC ] [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Scholar ]
2. Desantis CE, Lin CC, Mariotto AB, i in. Statystyki leczenia raka i przeżycia, 2014. CA — Cancer Journal for Clinicians . 2014; 64 (4): 252–271. doi: 10.3322 / caac.21235. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Scholar ]
3. Wytyczne NICE. Rak pęcherza moczowego: diagnoza i postępowanie . Londyn, Wielka Brytania: National Institute for Health and Care Excellence (NICE); 2015. [ Google Scholar ]
4. Clark PE, Agarwal N., Biagioli MC, i in. Rak pęcherza. Journal of the National Comprehensive Cancer Network . 2013; 11 (4): 446–475. [ PubMed ] [ Google Scholar ]
5. Asgari MA, Safarinejad MR, Shakhssalim N., Soleimani M., Shahabi A., Amini E. Jakość życia po radykalnej cystektomii z powodu raka pęcherza moczowego u mężczyzn z przewodem jelita krętego lub ciągłym odprowadzeniem moczu: badanie porównawcze. Urologia Annals . 2013; 5 (3): 190–196. doi: 10.4103 / 0974-7796.115747. [ Artykuł wolny od PMC ] [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Scholar ]
6. Heo J. Donguibogam . Seul, Republika Korei: Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej; 2013. (Pod redakcją S. Ahn i J. Lee). [ Google Scholar ]
7. Lin H. Wytyczne diagnozy i terapii w onkologii z tradycyjną medycyną chińską . Pekin, Chiny: Renmin Weisheng Chubanshe; 2014. [ Google Scholar ]
8. Lim J., Yun Y., Lee S., Cho Y., Chae H. Perspektywy integracji usług medycznych wśród konwencjonalnych zachodnich, tradycyjnych koreańskich i podwójnie licencjonowanych lekarzy w Korei. Medycyna komplementarna i alternatywna oparta na dowodach . 2013; 2013 : 8. doi: 10.1155 / 2013/105413. 105413 [ artykuł wolny od PMC ] [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Scholar ]
9. Song J., Kim J., Kim Y., Park Y., Ahn S., Sohn I. Ziołowa akupunktura nidus vespae tłumi ekspresję c-fos przez indukowane TNBS zapalenie jelita grubego u szczurów. Korean Journal of Akupunktura . 2009; 26 (4): 195–209. [ Google Scholar ]
10. Li XR, Zhang QX, Jiang LY i in. Efekt kliniczny implantacji katgutu w punktach z powodu alergicznego nieżytu nosa: protokół badania dla randomizowanego kontrolowanego badania. Trials . 2013; 14, artykuł 12 doi: 10.1186 / 1745-6215-14-12. [ Artykuł wolny od PMC ] [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Scholar ]
11. Yi S.-H. Właściwości termiczne bezpośredniego i pośredniego miksu. JAMS Journal of Acupuncture and Meridian Studies . 2009; 2 (4): 273–279. doi: 10.1016 / s2005-2901 (09) 60068-6. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Scholar ]
12. Mehta P., Dhapte V. Terapia bańkami: rozważne lekarstwo na mnóstwo dolegliwości medycznych. Journal of Traditional and Complementary Medicine . 2015; 5 (3): 127–134. doi: 10.1016 / j.jtcme.2014.11.036. [ Artykuł wolny od PMC ] [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Scholar ]
13. Hanahan D., Weinberg RA Cechy charakterystyczne raka. Komórka . 2000; 100 (1): 57–70. doi: 10.1016 / S0092-8674 (00) 81683-9. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Scholar ]
14. Hanahan D., Weinberg RA Cechy szczególne raka: następne pokolenie. Komórka . 2011; 144 (5): 646–674. doi: 10.1016 / j.cell.2011.02.013. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Scholar ]
15. Yoon SW, Jeong JS, Kim JH, Aggarwal BB Profilaktyka i terapia raka: integracja tradycyjnej medycyny koreańskiej z nowoczesną opieką przeciwnowotworową. Integracyjne terapie raka . 2014; 13 (4): 310–331. doi: 10.1177 / 1534735413510023. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Scholar ]
16. Gertsch J. Leki botaniczne, synergia i farmakologia sieci: naprzód i powrót do inteligentnych mieszanin. Planta Medica . 2011; 77 (11): 1086–1098. doi: 10.1055 / s-0030-1270904. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Scholar ]
17. Badania Wagnera H. Synergy: zbliżanie się do nowej generacji fitofarmaceutyków. Fitoterapia . 2011; 82 (1): 34–37. doi: 10.1016 / j.fitote.2010.11.016. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Scholar ]
18. Leung ELH, Wong VKW, Jiang ZH, Li T., Liu L. Zintegrowana medycyna oparta na sieci: rola tradycyjnej medycyny chińskiej w rozwoju nowej generacji medycyny. Science . 2014; 346 (6216): S16 – S18. [ Google Scholar ]
19. Son J. Wpływ Saeng-Maek-San-Kamibang na odpowiedź immunologiczną u myszy . Daejeon, Republika Korei: Graduate School, Daejeon University; 2003. [ Google Scholar ]
20. Ze-yun L., Yu-shan L., Hong L. Wpływ tradycyjnego Shengmaisan na funkcje immunologiczne i krwiotwórcze myszy. Chinese Journal of Public Health . 2007; 23 (9): 1102–1103. [ Google Scholar ]
21. Chen J.-X., Peng H.-M., Pu S.-P., Guo Y.-P. Efekt indukujący ginsenozydu Rg3 na apoptozę ludzkiej linii komórkowej raka pęcherza moczowego EJ. Zhongguo Zhong Yao Za Zhi . 2007; 32 (16): 1680–1684. [ PubMed ] [ Google Scholar ]
22. Li C., Cai J., Geng J., Li Y., Wang Z., Li R. Oczyszczanie, charakterystyka i aktywność przeciwnowotworowa polisacharydu z żeń-szenia Panax. International Journal of Biological Macromolecules . 2012; 51 (5): 968–973. doi: 10.1016 / j.ijbiomac.2012.06.031. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Scholar ]
23. Wang H., Wu C., Cheng T., i in. Aktywne składniki korzenia liriope platyphylla przeciw rozwojowi raka in vitro. Medycyna komplementarna i alternatywna oparta na dowodach . 2013; 2013 : 10. doi: 10.1155 / 2013/857929. 857929 [ artykuł wolny od PMC ] [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Scholar ]
24. Ren-Ping Z., Sen-Sen L., Yuan S.-T., i in. DT-13, saponina bulwy karłowatej lilyturf, wykazuje działanie przeciwnowotworowe poprzez regulację w dół receptora chemokin CC 5 i czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego w komórkach MDA-MB-435. Chinese Journal of Natural Medicines . 2014; 12 (1): 24–29. doi: 10.1016 / s1875-5364 (14) 60005-4. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Scholar ]
25. Lv X.-J., Zhao L.-J., Hao Y.-Q., i in. Schisandryna B hamuje proliferację komórek gruczolakoraka ludzkiego płuca A549 poprzez indukowanie zatrzymania cyklu i apoptozy. International Journal of Clinical and Experimental Medicine . 2015; 8 (5): 6926–6936. [ Artykuł wolny od PMC ] [ PubMed ] [ Google Scholar ]
26. Huang M., Jin J., Sun H., Liu GT Odwrócenie oporności komórek nowotworowych, w której pośredniczy glikoproteina P, przez pięć schizandryn izolowanych z chińskiego zioła Fructus Schizandrae . Chemioterapia raka i farmakologia . 2008; 62 (6): 1015–1026. doi: 10.1007 / s00280-008-0691-0. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Scholar ]
27. Zhu M., Ling Y., Qi Q., Zhang Y., Bao Y., Liu Y. Wpływ immunomodulujący nidus vespae na ludzkie komórki odpornościowe krwi obwodowej in vitro. Oparta na dowodach medycyna komplementarna i alternatywna . 2015; 2015 : 6. doi: 10.1155 / 2015/705308. 705308 [ Artykuł wolny od PMC ] [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Scholar ]
28. Patel S. Pojawiająca się terapia uzupełniająca raka: propolis i jego składniki. Dziennik suplementów diety . 2016; 13 (3): 245–268. doi: 10.3109 / 19390211.2015.1008614. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Scholar ]
29. Premratanachai P., Chanchao C. Przegląd działań przeciwnowotworowych produktów pszczelich. Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine . 2014; 4 (5): 337–344. doi: 10.12980 / APJTB.4.2014C1262. [ Artykuł wolny od PMC ] [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Scholar ]
30. Dornelas CA, Fechine-Jamacaru FV, Albuquerque IL, i in. Hamowanie angiogenezy przez zielony propolis i angiogenny wpływ L-lizyny na raka pęcherza moczowego u szczurów. Acta Cirurgica Brasileira . 2012; 27 (8): 529–536. doi: 10.1590 / S0102-86502012000800003. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Scholar ]
31. Begnini KR, Moura de Leon PM, Thurow H. i in. Brazylijski czerwony propolis indukuje śmierć podobną do apoptozy i zmniejsza potencjał migracyjny w komórkach raka pęcherza moczowego. Medycyna komplementarna i alternatywna oparta na dowodach . 2014; 2014 : 13. doi: 10.1155 / 2014/639856 639856 [ Artykuł wolny od PMC ] [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Scholar ]
32. Dornelas CA, Cavalcanti BC, Magalhães HIF i in. Potencjalne chemoprotekcyjne działanie zielonego propolisu, L-lizyny i celekoksybu na komórki szpiku kostnego i limfocyty krwi obwodowej szczurów Wistar poddanych chemicznej karcynogenezie pęcherza. Acta Cirurgica Brasileira . 2014; 29 (7): 423–428. doi: 10.1590 / S0102-86502014000700003. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Scholar ]
33. Eltzschig HK, Carmeliet P. Niedotlenienie i stany zapalne. The New England Journal of Medicine . 2011; 364 (7): 656–665. doi: 10.1056 / nejmra0910283. [ Artykuł wolny od PMC ] [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Scholar ]
34. Wicke RW, Cheung CS Zasady stosowania tradycyjnej medycyny chińskiej w przypadkach raka. Integracyjne terapie raka . 2003; 1 (2): 175–178. doi: 10.1177 / 1534735402001002009. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Scholar ]
35. Ding SS, Hong SH, Wang C., Guo Y., Wang ZK, Xu Y. Akupunktura moduluje sieć odpornościową neuroendokrynną. Kwartalny dziennik medycyny . 2014; 107 (5): 341–345. doi: 10.1093 / qjmed / hct196. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Scholar ]
36. Lian W.-L., Pan M.-Q., Zhou D.-H., Zhang Z.-J. Skuteczność akupunktury w opiece paliatywnej u chorych na raka: przegląd systematyczny. Chinese Journal of Integrative Medicine . 2014; 20 (2): 136–147. doi: 10.1007 / s11655-013-1439-1. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Scholar ]
37. Johnston MF, SÃnchez EO, Vujanovic NL, Li WH Akupunktura może stymulować odporność przeciwnowotworową poprzez aktywację komórek naturalnych zabójców. Medycyna komplementarna i alternatywna oparta na dowodach . 2011; 2011 : 14. doi: 10.1093 / ecam / nep236. 481625 [ artykuł wolny od PMC ] [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Scholar ]
38. Chen H.-Y., Li S.-G., Cho WCS, Zhang Z.-J. Rola stymulacji akupunkturalnej jako terapii uzupełniającej raka płuca: przegląd systematyczny i metaanaliza. BMC Medycyna komplementarna i alternatywna . 2013; 13, artykuł 362 doi: 10.1186 / 1472-6882-13-362. [ Artykuł wolny od PMC ] [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Scholar ]
39. Burnstock G. Potencjał terapeutyczny sygnalizowania purynergicznego w chorobach dróg moczowych. BJU International . 2011; 107 (2): 192–204. doi: 10.1111 / j.1464-410X.2010.09926.x. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Scholar ]
40. Burnstock G. Purinergiczna sygnalizacja w dolnych drogach moczowych. Acta Physiologica . 2013; 207 (1): 40–52. doi: 10.1111 / apha.12012. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Scholar ]
41. Burnstock G. Purinergiczna sygnalizacja w akupunkturze. Science . 2014; 346 (6216): S23 – S25. [ Google Scholar ]
42. Kim Y.-J., Kim M.-C., Lee C.-H., Kim J.-U., Yook T.-H. Wpływ terapii za pomocą igłowania i farmakopunktury na pacjentów z nietrzymaniem moczu. Journal of Acupuncture and Meridian Studies . 2011; 4 (4): 220–224. doi: 10.1016 / j.jams.2011.10.012. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Scholar ]
43. Qin Q., Mo Q., Liu K., He X., Gao X., Zhu B. Akupunktura w punktach homotopowych wywiera podwójny wpływ na ruchliwość pęcherza u znieczulonych szczurów. BMC Medycyna komplementarna i alternatywna . 2015; 15, artykuł 267 doi: 10.1186 / s12906-015-0781-6. [ Artykuł wolny od PMC ] [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Scholar ]
44. Paik S.-H., Han S.-R., Kwon O.-J., Ahn Y.-M., Lee B.-C., Ahn S.-Y. Akupunktura w leczeniu nietrzymania moczu: przegląd randomizowanych badań kontrolowanych. Medycyna eksperymentalna i terapeutyczna . 2013; 6 (3): 773–780. doi: 10.3892 / etm.2013.1210. [ Artykuł wolny od PMC ] [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Scholar ]
45. Lee S.-H., Lee B.-C. Zastosowanie akupunktury jako metody leczenia przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego / zespołów przewlekłego bólu miednicy. Aktualne raporty urologiczne . 2011; 12 (4): 288–296. doi: 10.1007 / s11934-011-0186-0. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Scholar ]
46. Yuan Z., He C., Yan S., Huang D., Wang H., Tang W. Akupunktura nadreaktywnego pęcherza u dorosłych kobiet: randomizowane badanie kontrolowane. World Journal of Urology . 2015; 33 (9): 1303–1308. doi: 10.1007 / s00345-014-1440-0. [ PubMed ] [ CrossRef ] [ Google Scholar ]
Komentarze
Prześlij komentarz